Nemzeti Adó és Vámhivatal szervezetéről és egyes szervek kijelöléséről szóló 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet.
Az új Nemzeti Adó-és Vámhivatal
2010. december 9-én kihirdetésre került a Nemzeti Adó-és Vámhivatal szervezetéről és egyes szervek kijelöléséről szóló 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet, amely a Nemzeti Adó-és Vámhivatal („NAV”) szervezetét, illetékességi és hatásköri szabályait határozza meg. A rendelet – fő szabályként – 2011. január 1-jén lép hatályba. A NAV mint az APEH és a Vám és Pénzügyőrség jogutódja a kormány irányítása és a nemzetgazdasági miniszter felügyelete alatt álló kormányhivatal, államigazgatási és rendvédelmi feladatokat is ellátó országos hatáskörű szerv lesz. A NAV szervezeti felépítése – hasonlóan az APEH és a Vám-és Pénzügyőrség felépítéséhez – háromszintű marad.
Az új kormányrendelet a NAV központi szerveit a következőképpen határozza meg:
Fontos megjegyezni, hogy az új szabályozás elkülönítetten kezeli az adóztatási szerveket és a vámszerveket mind közép-, mind alsó fokon.
A NAV alsó fokú és középfokú (első-és másodfokú) adóztatási szervei az új jogszabály alapján az alábbiak:
o a regionális adófőigazgatóságok,
o a Kiemelt Ügyek és Adózók Adófőigazgatósága („KAFIG”)
o a megyei (fővárosi) adóigazgatóságok
o a Kiemelt Ügyek Adóigazgatósága („KÜIG”)
o a Kiemelt Adózók Adóigazgatósága („KAIG”)
A NAV adóztatási szerveinek középfokú szerveiként megmaradnak a regionális adó-főigazgatóságok. Ezek illetékessége igazodik a korábbi alájuk tartozó igazgatóságok illetékességi területeihez. Új elemként jelenik meg a KAFIG, mely a KÜIG és a KAIG felettes szerve lesz. Ez azt is jelenti, hogy a KAFIG lesz ezen szervek által lefolytatott eljárásoknak a másodfokú elbírálója. Fontos változás lesz a továbbiakban, hogy általános adózói körben másodfokon értékhatártól függetlenül, de az illetékességtől függően a regionális adófőigazgatóságok járnak el.
További változás lesz, hogy a KAIG helyett kizárólag a KÜIG jár el a jövőben többek között a belföldön nem letelepedett adóalanyok adó-visszatérítésével és a pénzügyi képviselő bejelentésével kapcsolatban, vagy például a fióktelepnek nem minősülő telephelyen gazdasági tevékenységet folytató külföldi vállalkozás adóügyében.
A szokásos piaci ár megállapítása iránti eljárásban a továbbiakban az APEH Központi Hivatala helyett a KAIG jár el.
A csoportos adóalanyisággal kapcsolatos ügyek a továbbiakban is a KAIG hatáskörébe tartoznak.
A jövő évtől az áfatörvényben bevezetett együttműködő közösség adóügyeiben az eljárást az együttműködő közösség képviselőjének adóügyeiben eljáró adóigazgatóság folytatja le.
A NAV középfokú vámszervei:
o a regionális vám-és pénzügyőri főigazgatóságok
o a Repülőtéri Főigazgatóság
o a Bevetési Főigazgatóság
o a Szakértői Intézet
A NAV alsó fokú vámszervei:
o a megyei (fővárosi) vám-és pénzügyőri igazgatóságok
o a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám-és Pénzügyőri Igazgatósága („KAVIG”)
o az 1. számú Repülőtéri Igazgatóság
o a 2. számú Repülőtéri Igazgatóság
o a Járőr Igazgatóság
o az Őrzésvédelmi és Támogató Igazgatóság
Az új jogszabály alapján látható, hogy egyes vámszervek megszűnnek (pl.: a Regionális Ellenőrzési Központok), mások létrejönnek (pl.: az Észak-budapesti Vám-és Pénzügyőri Igazgatóság), illetve a vámszervek általános és különös hatáskörei, valamint illetékességei jelentősen átalakulnak.
Amellett, hogy a teljes, vámmal és jövedékkel foglalkozó intézményrendszer átszervezésre kerül, az APEH Kiemelt Ügyek és Adózók Főigazgatósága mintájára létrehozták a KAVIG-ot, a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám-és Pénzügyőri Igazgatóságát.
A 2011. január 1-től megszűnő Vám-és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézetének feladatköreit a Szakértői Intézet fogja átvenni.
Javasoljuk minden vállalatnak, hogy a jelentős változásokra tekintettel mihamarabb kezdjen egyeztetéseket a területileg illetékes vám-és pénzügyőri hivatallal annak érdekében, hogy a 2011. január 1-től bekövetkező változások a legkisebb mértékben akadályozzák a vámeljárások lefolytatását, illetve a társaságok napi működését. A Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszer igénybevevőinek az APEH vagy VPOP elnevezésű hivatali kapuk továbbra is alkalmazhatóak lesznek.
Amennyiben kérdése, észrevétele van, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal az ismert elérhetőségeinken.
Koródi Péter
adószakértő